"Loading..."
Церква з с. Зелене Гусятинського району Тернопільської області (1817)

   Це яскравий зразок західноподільської школи народної архітектури. Храм одноверхий, тридільний (притвор, нава, вівтар), із ризницею при вівтарі. Стіни складені із чотиригранних дубових брусів. Над центральним зрубом підноситься восьмигранний наметовий верх. Невисокий намет завершує вівтарний зруб. Над пласким перекриттям вівтаря та бабинця розміщені двосхилі дахи з фронтонами. По периметру храму, у його нижній частині, розташоване широке піддашшя (опасання). Дах критий ґонтом.
   Миколаївська церква збудована 1817 року на місці старої церкви. Деревину на будівництво дала княгиня Чарторийська із селища Гримайлів, якій належало село Зелене. У церковних документах указано, що церкву почав зводити місцевий майстер Михайло Боднар, який вивів зрубні стіни. Продовжив будівництво інший майстер із села Ладижівка, оскільки М. Боднар не знав, як робити копулу (баню).
   В інтер’єрі представлений п’ятиярусний іконостас початку ХVІІІ століття із церкви із села Волиця Гусятинського району, що відділяє наву (основну частину храму) від вівтаря. Він вирізняється декоративним наскрізним накладним та рельєфним різьбленням. Основні мотиви оздоблення традиційні: виноградна лоза, квіти соняшника та листя аканта. У нижній частині іконостас має троє дверей: з південного боку – «дияконські», з північного – «паламарські», а також центральні – «райські» або «царські» – двостулкові двері із сюжетами Благовіщення та чотирьох євангелістів. У вівтарі розміщений убраний у шати престол, на якому – Євангеліє, напрестольний хрест, дарохранильниця.