Дзбанок Василя Шостопальця ІІ пол. ХІХ ст.
Дзбанок. ІІ пол. ХІХ ст.
Майстер – Василь Шостопалець.
Глина, майоліка, гравірування
34 х 5 х 13 см
м. Сокаль, Червоноградський р-н, Львівська обл.
Василь Шостопалець (1836-1879 рр..) – представник славетного гончарського роду із м. Сокаль, що на Львівщині. Саме від прадіда, діда та батька передались йому ази цього самобутнього виду народного мистецтва рідного краю. Вироби знаного майстра зберігаються, насьогодні, у багатьох музейних зібраннях України, зарубіжжя та у приватних колекціях. Діапазон назв керамічних виробів Шостопальця досить широкий і різноманітний: дзбанки, баньки, антропоморфний посуд, кахлі, горщики-двійнята (близнята), миски. В оздобленні керамічних виробів сокальського гончаря вагоме місце займає зображення птаха, переважно на білому тлі, у поєднанні з різними варіаціями рослинних елементів: гілочок, листя, квітів, пуп`янків тощо. Колористика розписів вирізняється яскравістю та насиченістю відтінків зеленого, жовтого, коричневого кольорів.
У фондовому зібранні Національного музею народної архітектури та побуту України зберігається дзбанок, що відноситься до творчої спадщини представника сокальської школи гончарства Василя Шостопальця. Дзбанок – це посуд для зберігання та перенесення рідини, видовженої форми, з короткою вузькою шийкою, вінцями та невеликою вигнутою ручкою. Прикрашений гравіруванням – дві пташки (галки) та «сердечко»* з двома листками і квіткою вгорі, покритий поливою білого кольору. Всередині стилізованого «сердечка» напис польською мовою: «Wiwat temu jegomości co traktuje w domu gości», що у перекладі означає – «Слава тому господареві, який приймає в домі гостей». Кольорова гама розпису притаманна манері декорування керамічних виробів сокальської школи.
Високий рівень майстерності Василя Шостопальця у виготовленні та розписах побутово-декоративної кераміки було відзначено 1878 році на Промисловій виставці у Львові. Керамічні вироби майстра залишаються цінними для сучасності та є неоціненним прикладом наслідування для молодих митців.
* Івашків Галина. Василь Шостопалець і кераміка Сокаля. Альбом. – Львів: НТШ. 2007. – 136 с.
Текст – Тамара Русінова, Людмила Назаренко
Фото – Володимир Савич