Горщики-близнята

Горщики-близнята. 30-ті роки ХХ століття

30 х 23 х 16,5 см

Глина, гончарство, полива, гравірування, розпис

Вінницька область 

 

Гончарство, як вид прикладної народної творчості, існувало на теренах України з давніх давен та було розповсюджене на всій її території. У вузькому понятті слово «кераміка» означає – глина, яка у вправних руках гончарів перетворюється на різноманітні форми: побутовий та декоративний посуд, кахлі, фігурна пластика, тощо. Створюють їх майстри із  простого народу, озброєні величезним досвідом минулих поколінь. 

Горщики-близнята, або двійнята – це різновид побутового посуду, який складається з двох з’єднаних між собою ємностей для різних страв. У такому посуді носили їжу на роботу в поле, ліс, тощо. 

Представлені горщики-близнята з фондового зібрання НМНАПУ мають опуклу форму з розхиленими назовні вінцями та з’єднані двома перетинками і круглою ручкою. Зверху накриті дерев’яною покришкою з фігурним отвором. На обох вичеревках горщиків динамічно та каліграфічно виписано контурні зображення трьох жовто-синіх пташок та квіток на фоні білої поливи, що характерно для відомого подільського осередку з міста Бар, на Вінничині. Символічне зображення птахів використовували не тільки на предметах народного побуту, а й  на Свято  зустрічі весни та повернення птахів із вирію 22 березня. До цього дня випікали обрядове печиво (40 жайворонків) та дарували дітям і дорослим.

Такий цінний примірник подільського гончарного виробу із зображенням птахів зберігається у музейному зібранні в одному екземплярі та заслуговує на увагу наукових дослідників і сучасних майстрів-керамістів, які можуть відроджувати стародавні традиції цього виду мистецтва.

 

 

 

Текст – Тамара Русінова, Людмила Назаренко  

 Фото- Катерина Астаулова

Залиште свій коментар