Крісло кін. XVIII – І пол. ХІХ ст.

Крісло. Кін. XVIII – І пол. ХІХ ст.

82,5 см; сидіння 47 х 49 см

Дерево, тканина, столярство, різьблення, тонування, лакування

с. Полствин, Канівський р-н, Черкаська обл. 

 

Дерев’яні меблі були і є важливою складовою народної культури України, а художня обробка дерева – одне з найстаріших ремесел українців. Практичність та естетичність (зручність та краса) вдало поєднувались у виробах народних майстрів, особливо у період розквіту українського або козацького бароко (XVIІ – ХVIII ст.). Меблі цього мистецького стилю вирізнялися вишуканим  оздобленням з плоским, наскрізним та рельєфним різьбленням. Такі меблі були поширені, переважно, серед заможних верств населення: панства, козацьких старшин, міщанства. Виготовляли їх як місцеві майстри-столяри, так і мануфактури та фабрики. 

Дерев’яне крісло барокового стилю, із фондової збірки Національного музею народної архітектури та побуту України, є одним із унікальних музейних предметів  в колекції. 

    Спинка напівовальна, посередині оздоблена двома рельєфно різьбленими  голівками янголів, повернутими одна до одної, та квітами з листям по боках. Далі по спинці йде рослинний орнамент, виконаний  технікою плоского різьблення. На підлокітниках, які є продовженням спинки, горельєф у вигляді людських обличь. На трьох кутах крісла фігурно виточені вертикальні підпорки під спинку,  між ними дві  широкі вертикальні планки з наскрізним різьбленням. Сидіння, на пружинах, оббите вельветовою тканиною фіолетового кольору.  

Має чотири фігурно виточені ніжки з поперечинами, оздобленими наскрізним різьбленням. Всередині, на боковій стінці напис олівцем синього кольору «Полковник Гулій (?)» (прізвище нерозбірливо).

Цей музейний предмет експонувався на виставці клавішних та автоматично запрограмованих музичних інструментів «Вернісаж гармонії» у галереї «Печерська» (2019 рік) як елемент реконструкції міського інтер’єру кінця ХІХ – початку ХХ століття. 

 

Текст – Тамара Русінова, Людмила Назаренко  

Фото – Катерина Астаулова 

 

Залиште свій коментар