Вінок весільний. Початок ХХ століття
Вінок весільний. Поч. ХХ ст.
58 х 3 см
Дерев’яна стружка, лой, метал, парафін
с. Паньківці, Старосинявський р-н, Хмельницька обл.
Вінок – традиційний український головний убір із живих або штучних квітів, листя, гілок, тощо, який відомий у народному вбранні українок ще з доісторичних часів як атрибут обрядів весняного, літнього та осіннього циклів. Існують різні види вінків: весільні та святкові (Трійця, Купала, Жнива, тощо).
Мода на весільні воскові вінки прийшла до України із Західної Європи в кін. ХІХ ст. – поч. ХХ ст., вони залишалися найпопулярнішою прикрасою, практично, до 80-х років ХХ століття. Зазвичай, такі вінки виготовляли жінки-майстрині на замовлення чи на продаж. Для виготовлення вінків використовували різноманітні матеріали: бджолиний віск, парафін, лой, металевий дріт, однотонний чи кольоровий гофрований папір, фольгу, дерев’яну стружку, пташине пір’я, тканину, намистини, нитки, вовну, природній клей.
У колекції Національного музею народної архітектури та побуту України зберігаються двадцять три різноманітні вінки, музейний весільний восковий вінок походить із Поділля. У цій місцевості при запрошенні на весілля (п’ятниця, субота) наречена і дружка одягали кольорові вінки, а на весілля (неділя) молода, зазвичай, була у «білому», але іноді у таких вінках вживали вкраплення квітів ніжного кольору.
Представлений музейний головний убір для весільного обряду густо оздоблений парафіново-лоєвими «крапельками» або «восківками», доповнено ніжно-помаранчевими квітами та кількома зеленими листочками. Всі елементи з’єднані між собою металевим дротом та нитками.
Цей вінок є унікальним музейним предметом у загальному зібранні НМНАПУ. Цінність його полягає у датуванні, складових виконання та тому, що фактура дерев’яної стружки з якої виготовлені квіти та листя дуже нагадує папір аналогів якому на сьогодні не знайдено (відомості етномайстерні «Коло» про зразки паперу у музеї історії села Бондурівка Чечельницького району Вінницької області). Такі вінки майже не зустрічаються у сучасному побуті українського Поділля.
У 2022 році цей вінок був представлений на виставці «Кохайтеся чорнобриві», яка проходила у Національному заповіднику «Софія Київська».
Текст – Тамара Русінова, Людмила Назаренко
Фото – Катерина Астаулова