"Loading..."

Миколаївська церква із села Городище, Менського району Чернігівської області

   Миколаївська церква збудована 1763 року. Про це засвідчує автентичний надпис, що зберігся на одній зі стін вівтаря. Церкву звели коштами сільської громади на місці давнішого храму.
   Внутрішній та зовнішній вигляд церкви зазнав багатьох перебудов та змін. Первісно вона була тридільна і тризрубна, з іконостасом у перехідному стилі від рококо до класицизму.      Унаслідок синодуальних змін наприкінці ХІХ століття до храму прибудували дзвіницю і двоповерхову галерею‑коридор, а також два великі притвори, дияконник і паламарню. Тоді ж церкву підняли на цегляний фундамент та прикрасили розписами.
   За радянської влади доля Миколаївської церкви була складною і трагічною: її закрили, безцінні реліквії вивезли, а іконостас та верхні яруси дзвіниці знищили. У роки Другої світової війни святиню повернули до життя. Залишок дзвіниці накрили спільним із галереєю дахом. Однак уже в 1960‑х роках церква використовувалася як колгоспне зерносховище і згодом занепала: покрівля поржавіла, підлога прогнила.
   За сприяння архітектора та мистецтвознавця Григорія Логвинова у 1970‑х роках Миколаївську церкву внесли до Національного реєстру пам’яток архітектури. Проте це ніяк не убезпечило її від подальшого руйнування. На початку ХХІ століття в церкву влучила блискавка і внаслідок пожежі бані були зруйновані.
2016 року церкву перевезли, відреставрували та встановили на території музею. Тоді у шпарині стіни знайшли поминальну записку кінця XIX століття та дві пам’ятні дошки 1888 року з детальною «біографією» храму, які козак Арфим Ситий залишив 130 років тому. Крім цього, у вівтарі виявили вирізьблений поховальний напис.
   Нині церква тризрубна і триверха, складається із чотирикутного бабинця, восьмигранної центральної частини та шестигранного вівтаря. Храм покритий оцинкованим залізом, за старим зразком – так званими шашечками. Відтворено маківки та карнизи. Ажурні хрести виготовлені за світлинами Стефана Таранушенка, зробленими 1920 року.